Nebojte se požádat v restauraci o kohoutkovou vodu ve skleněné karafě
On 16.4.2018 by acei.czZajímavým průzkumem se zabýval jeden český gastronomický průvodce. Zajímalo jej, kolik hostů si při návštěvě restaurace vyžádá k jídelnímu menu docela obyčejnou kohoutkovou vodu. Zpočátku se tvůrci této ankety domnívali, že jim odpoví v tomto smyslu kladně sotva třetina respondentů, výsledek však předčil všechna očekávání.
Více než 60 procent lidí přiznalo, že si běžně o vodu z kohoutku řeknou, i když ji nemá podnik v nabídce (v nápojovém lístku) uvedenu. Dalších 30 procent dotázaných odpovědělo, že by o ni požádali, ale neudělají to pouze proto, že se stydí.
Většina hostů v restauraci zůstává i tehdy, když vodu z kohoutku nedostanou, pouze čtyři lidé ze sta v tomto případě restauraci opustí. Ohledně finanční úhrady je většina hostů za takovou vodu ochotna platit, i když pouze symbolicky. Celých 30 procent hostů je však rozhodnuto za obyčejnou vodu vyplatit obnos odpovídající téměř ceně balené vody v PET lahvích.
Pitná voda v České republice si svůj špičkový standard udržuje desítky let
Tyto překvapivé výsledky agentura zveřejnila na webových stránkách, potěšilo to pochopitelně distributory pitné vody, kteří dbají o to, aby naše vodní zdroje byly stále na špičce ve světovém žebříčku kvality. Pitná voda v České republice je skutečně jedna z nejkvalitnějších na celém světě, ačkoliv si to mnozí z nás neuvědomují.
Pít kohoutkovou vodu a používat ji na vaření tedy není rozhodně „OUT“. Měli bychom s ní však nakládat tak, aby nám přinesla užitek. A tak se stále častěji setkáváme s názory, že lidé postupně opouštějí od hromadných nákupů dlouhodobě skladované vody v PET lahvích, a raději stáčí kohoutkovou vodu do skleněných nádob.
O skleněných karafách jste již možná slyšeli. Informačními zdroji kolují vědecky prokázaná fakta o jejich příznivém vlivu na krystalizaci vody, potažmo na naše zdraví. Voda, která prochází vodovodním potrubím, a je v normě po „chemické stránce“, vytváří chaotické shluky krystalů, které působí v našem těle spíše disharmonicky. Stačí pak vodou naplnit skleněnou nádobu, a ta začne po několika minutách měnit vzory krystalů do tvarů podobným sněhovým vločkám. Zajímavé výsledky pokusů také přinesly výzkumné týmy, když se karafa s vodou položila pod nápis, který vyjadřoval lidské emoce. Krystaly byly mohutné a překrásné, když nádoba stála na nápisu „Láska, Love, Amore, Liebe, Aimer“. A naopak zdeformované a chaotické, podobné těm z vodovodního potrubí, se tvořily na nápisech „Válka, War, Krieg, Guerra, Nenávist, Hasse, Déteste…“.