Mobilní dřevostavby nejsou pojízdné maringotky
On 13.3.2019 by acei.cz
Specifika bydlení v mobilních domech
Stavební povolení – podle § 103 stavebního zákona není zapotřebí stavební povolení a dokonce ani ohlášení stavby. Na svém pozemku tak můžete bez problémů tento objekt umístit i bez zbytečného papírování a úředních obstrukcí. Nevýhodou je pouze to, že není možné zajistit si v tomto případě trvalý pobyt.
Náklady na údržbu – u většiny bytových jednotek musíte pravidelně hradit poměrně vysoké měsíční náklady do fondu oprav, a to i tehdy, když nejste pouhým nájemníkem a zakoupili jste vlastnický podíl na bytovém domě a jeho příslušenství. Náklady na údržbu mobilní dřevostavby jsou minimální, jejich životnost přesahuje desítky let a to je zásadní rozdíl ve srovnání s bytovými domy, které jsou napojené na centrální tepelný rozvod, investuje se do rekonstrukce stoupaček, fasády, střechy, komínů atd.
Nájemné – odpadá rovněž placení nájemného, záleží pochopitelně na tom, na jakém pozemku dům stojí. Hradíte si pouze náklady na spotřebovanou elektřinu, plyn, vodu, a jestliže si zajistíte i vlastní studnu a vytápění krbovými kamny na dřevo, životní náklady se vám sníží na minimum.
Rychlost výstavby– po dohodě se společností, která vám tuto službu nabídne, probíhá výstavba na zakázku v délce několika týdnů, maximálně měsíců, většinou nepřesáhne 10 týdnů. Budete mít k dispozici plně vybavenou jednotku s přípojkami na inženýrské sítě.
Stěhování – tyto stavby mají pochopitelně podvozek a s jeho pomocí lze dům přestěhovat v případě potřeby na jiné místo. Nevyhovuje vám lokalita, kde bydlíte? Podmínkou je pouze zajistit vhodný pozemek a stěhování je pak velice jednoduché.
Hypotéka – zásadní nevýhoda tohoto způsobu bydlení je pořízení prostředků v hotovosti. Hypotéční úvěr totiž nelze zajistit z toho důvodu, že banka vyžaduje uvedení zástavního práva do katastru nemovitostí jako ochrannou pojistku vůči neplatičům. A mobilní dům pochopitelně v katastru uveden není.