Klenoty zimních zahrad
On 8.6.2018 by acei.czDo zimních zahrad vysazujeme zpravidla druhy dekorativní, ať už jde o popínavé rostliny, nebo schopné kultivarů v podobě tvarování keříků a malých stromků. Hodí se sem exotické banánovníky, dracény, kapradiny, fíkusy, azalky, gardénie, bambusy, jasmíny a mnohé další. Které druhy vídáme v zimních zahradách nejčastěji?
Myrta
Myrta je velmi dekorativní keřík, který lze vytvarovat do podoby malého stromku. Hodí se ovšem v první řadě do endemických zimních zahrad jižního středomořského typu. Myrtu zakoupíte poměrně běžně, a to v několika druzích. Vzájemně se liší především počtem květů. Umístit bychom ji měli v zimě do chladné místnosti při teplotách od 5 do 10 stupňů, nesmí však zmrznout. V létě, kdy roste a kvete, má ráda prosluněnou část zimní zahrady. Zemina nesmí nikdy vyschnout, zálivka by měla být pravidelná, nejlépe dešťovou měkkou vodou. V zimě zalévání omezíme. Přihnojování je ideální od konce dubna do poloviny září.
Mučenka
Tato zvláštní popínavá rostlina je zelená po celý rok a můžeme ji vysadit všude tam, kde očekáváme zaclonění nějaké stěny nebo prostoru kvůli udržení soukromí. Příjemný estetický vzhled doplní velké květy červené, fialové nebo bílé barvy, které rostou zpravidla ve dvojicích, anebo samostatně. Krása květenství vyniká tam, kde má mučenka dostatek prostoru, a kde může být dominantním prvkem okrasné zahrady. Přes zimu má ráda chladnější částečně vytápěné prostory při teplotě od 16 do 20 stupňů, v létě snese dostatek denního světla, ovšem ne přímé slunce, zvláště v poledne. Přes léto se zalévá sice pravidelně, ale ne příliš vydatně, neboť trpí při přelití. V letním horku je vhodné ji občas rosit, aby se zvýšila vlhkost vzduchu uvnitř zahrady.
Citrus
Citroník nebo mandarinka či pomerančovník by neměly chybět v žádné zimní zahradě. Vytváří typickou atmosféru působivého prostředí, které napodobuje středomořské podmínky, zvláště máme-li prosklenou zahradu vybavenou ratanovým nábytkem. Nápadné květy citrusů v bílé barvě doplní žlutavé a oranžové plody. Tyto rostliny zaléváme vydatně opět od jara do podzimu, v zimě zálivku zredukujeme, a stejně jako mučenky nesnáší přelití. Nemají rády prudké sluneční paprsky, ale nevyhovuje jim ani stinné místo. V horkých letních dnech opět pomůže zvýšení vlhkosti rosením listů.