Musíte na dovolené abstinovat?
On 4.5.2023 by acei.czNení žádným tajemstvím, že Češi jsou národem pivařů. Suverénně vedeme žebříček v množství vypitých litrů na osobu. Pokud vyrážíte do zahraničí, možná si berete plechovky piva s sebou, což ve státech Evropské unie není zakázané. Možná ale chcete ochutnat, jak si s výrobou této české tekutiny umějí poradit v zahraničí. Pak se připravte na to, že kromě některých východních států, kde se cena pohybuje jen v desítkách českých korun, si budete muset připravit až desetinásobně.
Kromě toho, že konzumace alkoholu bude turisty v některých zemích stát výrazně více, si také mladí lidé musejí dát pozor na věkovou hranici prodeje a pití alkoholu.
Některé, často evropské státy mají věkovou hranici ke konzumaci a prodeji alkoholu stejnou, tedy 18 let. V jiných státech, např. ve Švédsku nebo některých zemích Latinské Ameriky, se pití alkoholu nereguluje, jindy jde pouze o omezení prodeje. V USA platí přísnější podmínky, alkoholové opojení tam smíte zakusit až od 21 let.
Jestliže se rozhodnete navštívit nějakou zemi v Africe nebo v oblasti Blízkého východu, pak si určitě včas zjistěte, jak je to s prodejem alkoholu turistům. Jedná se totiž velice často o země, v nichž převažuje islámské náboženství, které muslimům pití zakazuje úplně, proto byste jako turisti neměli svým chováním provokovat nebo pohoršovat. Pokud navštívíte nějakou z těchto zemí v době ramadánu, kdy všichni kromě dětí a kojících žen drží půst, pak si buďte jisti, že vám alkohol neprodají ani v hotelovém komplexu.
Stále oblíbenějším turistickým místem se stává Dubaj. Co se týče alkoholu, jeho ceny se od cen v České republice liší o stovky korun.
Ostatně určitá omezení popíjení alkoholu na veřejnosti platí i v evropských státech, proto je třeba si před cestou pečlivě zjistit, do jaké země vlastně jedete, abyste se pak kvůli zdánlivé drobnosti nedostali do potíží.